Pasaules hokeja čempionātu uzvarētāji

Reading time5 min

Foto: TT

Arī šī gada Pasaules hokeja čempionātā Rīgā jau atkal kādai izlasei būs iespēja sev kaklā uzkārt zelta medaļu un svinīgi pacelt čempiona kausu. Lai arī čempionāts ar retiem izņēmumiem notiek katru gadu, tomēr savu prestižu tas nav zaudējis, un par čempionu grib kļūt katrs, tāpēc atskatīsimies uz tiem, kuri visbiežāk izcīnījuši Pasaules čempionātu trofejas un sasnieguši uzvaru sērijas.



No pirmssākumiem līdz mūsdienām

Ja skatāmies no pašiem agrākajiem Pasaules čempionātiem, sākot ar turnīru 1920.gadā, kas tiek uzskatīts par pirmo Pasaules čempionātu (kaut norisinājās Olimpiskajās spēlēs Antverpenē, Beļģijā), tad izteiktu dominanci pār pretiniekiem parādīja Kanādas izlase, kura līdz pat 1962.gadam ar pāris pauzēm kļuva par čempioni vai nonāca uz goda pjedestāla. Čempionātu turpinājumā vadības grožus pārņēma Padomju Savienības izlase, kura uzvarēja 20 no nākošajiem 26 turnīriem (visos medaļas) līdz savai sabrukšanai. Interesanti, ka vispār šajā laikā (1920.-1976.) Pasaules čempionāts tika prezentēts kā amatieru turnīrs, tāpēc profesionāli sportisti tajā nedrīkstēja piedalīties, tādējādi NHL spēlētāji savas valstis šajā laika posmā nepārstāvēja.

Pēc Padomju Savienības sabrukuma čempionu godi dalījās daudz straujāk, jo starp Kanādu un Krieviju čempionāta trofeju virs galvām biežāk sāka celt arī tādas izlases, kā Zviedrija, Somija, nerunājot par Čehiju, kura uzvarēja pat trīs Pasaules čempionātus pēc kārtas (1999.-2001.), kas pēdējos 20 gados nav izdevies nevienai izlasei. Tāpat savu titulu sagaidīja Slovākija, kura ar līderiem Miroslavu Šatanu un Peteru Bondru uzbrukumā pārsteidzoši triumfēja 2002.gadā. No neformālā ‘’lielā sešinieka’’ komandām (Kanāda, Krievija, Zviedrija, Somija, Čehija, ASV) tikai ASV izlase nav izcīnījusi nevienu Pasaules čempionāta titulu kopš 1992.gada, kad tika izmainīts čempionu noteikšanas formāts, kas nepieļāva neizšķirtu rezultātu izslēgšanas spēļu fāzē, un čempioni tika noteikti ‘’aci pret aci’’ nevis ar turnīrā iekrāto punktu un vārtu attiecību skaitīšanas palīdzību.  


Aktuālie čempioni

Foto: TT

Ja ņemam vērā uzvarētājus no 1992.gada, tad Pasaules čempionātu ieskaitē Kanādas izlase ir vadībā ar septiņiem izcīnītiem tituliem, no kuriem pēdējais izcīnīts salīdzinoši sen – 2016.gadā, kad ar 2:0 pieveikta sīkstā Somijas izlase. Pēdējos gados Zviedrija ir bijusi tā izlase, kas strauji pietuvojusies līdera godam, bieži turnīra izslēgšanas spēlēs aizliekot kāju priekšā kanādiešiem. Seši tituli arī Čehijas izlasei, kas finālos cīnās gandrīz bez zaudējumiem, triumfējot sešos no septiņiem mačiem par zeltu. Nedaudz sliktāk finālspēlēs gājis Krievijas izlasei, bet pavisam neveiksmīgi tajos spēlējusi Somija, kas uzvarējusi tikai 3 no 11 mačiem, pēdējo zeltu nosmeļot 2019.gadā, revanšējoties kanādiešiem ar rezultātu 3:1.

IzlaseZeltsSudrabsFināls
Kanāda7613
Zviedrija6612
Čehija617
Krievija538
Somija3811
Slovākija123

Garākās uzvaru sērijas

Šobrīd uzvaru sērijas rekords jaunākajos laikos Pasaules čempionātu ieskaitē pieder Krievijas izlasei, kura 2007.gada čempionātā sēriju iesāka ar uzvaru (3:1) spēlē par bronzas medaļām pret Zviedrijas izlasi un turpināja krāt panākumus arī nākošos trīs gadus, kopā izcīnot divus čempionāta titulus un 27 uzvaras pēc kārtas. Šis panākums nebūtu iespējams bez lieliskas vārtsargu spēles – Jevgeņija Nabokova un Iļjas Brizgalova izpildījumā, kā arī tajā laikā it sevišķi spīdēja Krievijas uzbrukuma zvaigznes – Aleksandrs Ovečkins un Iļja Kovaļčuks.

Krievijas sasniegums ir ievērojams, jo otra garākā uzvaru sērija, kas pieder Zviedrijas izlasei, sasniedz vien 17 panākumus laika posmā no 2017.-2019.gada čempionātiem, kuros turnīra vērtīgākā spēlētāja balva un atrašanās turnīra simboliskajos pieciniekos nebija sveša zviedru uzbrucējam Viljamam Nīlanderam. Bet godpilno trešo vietu uzvaru sēriju rekordos ieņem kanādieši, kas divus gadus pirms zviedriem sāka savu sēriju, apspēlējot pretiniekus 16 mačos pēc kārtas. 2015.gada čempionātā Kanāda ar turnīra rezultatīvāko trijnieku Džeisonu Specu, Džordanu Eberli, Teiloru Holu uzvarēja pilnīgi visās spēlēs, bet nākošajā gadā pievienoja vēl sešas uzvaras, līdz grupu turnīrā atdūrās pret Somiju (0:4).