Pret Kanādu – aizmirst “0:11 Rīgā” vēsturi

Reading time6 min

Foto: TT

Latvijas hokeja izlase savu pirmo spēli pasaules čempionātā aizvadīs 21. maijā, tiekoties pret Kanādas izlasi. Spēcīgāks pretinieks turnīra ievadam nemaz nav iespējams, turklāt nevar ignorēt to, ka vienreiz PČ mačs pret Kanādu Rīgā jau aizvadīts. Pirmais uzdevums tagad būs panākt, lai nekas tamlīdzīgs kā 2006. gadā neatkārtotos, bet otrais uzdevums – turnīra ievadā izmantot brīdi, kad kanādieši vēl varētu nebūt iespēlējušies.



Savstarpējā vēsture

Iepriekšējā reize, kad Latvija aizvadīja spēli pret Kanādas izlasi, noslēdzās ar mums visnotaļ cienījamu rezultātu – 2018. gada pasaules čempionātā zaudējām tikai papildlaikā ar 1:2. Latvijai vārtus guva Kristiāns Rubīns, kamēr kanādiešiem uzvaru nokārtoja Konors Makdeivids. Makdeivids šajā pavasarī ir aizņemts, uzrādot fantastisku rezultativitāti NHL, kas visnotaļ skaidru padara to, ka šoreiz pret Latviju viņš uzvaras vārtus papildlaikā negūs.

Punkti pret Kanādu gan ne tuvu nav Latvijas izlases ikdiena PČ mačos. Oficiālajās spēlēs tikai divreiz izdevies izvairīties no zaudējuma pamatlaikā – pirms trim gadiem un mūsu debijā elites divīzijā 1997. gadā, toreiz spēlējot neizšķirti 3:3. Taču uzvara gūta nav ne reizi, un visos pārējos deviņos savstarpējos mačos pasaules čempionātos Latvija cietusi zaudējumus pamatlaikā ar kopējo vārtu attiecību 55:14.

Šī statistika būtu krietni labāka, ja ne divas spēles pēc kārtas 2006. un 2008. gada čempionātos. 2008. gadā tika zaudēts 0:7 (un te var piesaukt kanādiešu apžēlošanos trešajā periodā, jo septiņi vārti bija iemesti jau pirmajās 40 minūtēs), kamēr 2006. gada spēlē Rīgā notiekošajā turnīrā iegājusi Latvijas hokeja folklorā. Toreiz tika ciesta apkaunojoša sakāve ar 0:11, ko vēl sliktāku padarīja emocijas tiesnešu virzienā un pārpildīto tribīņu nesavaldīšanās, sākot laukumā izmest dažādus priekšmetus. Toreiz Jānim Spruktam nācās doties pie mikrofona un lūgt skatītājus nomierināties, lai var spēli izspēlēt līdz galam un būtu miers.

Nekāds miers gan toreiz netika panākts un šo spēli piemin vēl šodien, tāpēc viens klusais uzdevums Latvijas izlasei šajā pavasarī ir skaidrs jau šobrīd – izvairīties no kaut kā līdzīga kā 2006. gadā. Protams, bukmeikeru prognozēs Kanāda ir favorīte. Tās iespējas uzvarēt pamatlaikā novērtētas ar koeficientu 1.11, kamēr neizšķirts saņēmis koeficientu 9.95, bet Latvijas iespējas uzvarēt pamatlaikā ir ar koeficientu 15.50.


Ko der zināt par pretiniekiem?

Kanādas izlasei lielas vajadzības papildus reklāmai nav. Par pasaules čempioni Kanāda kronēta 26 reizes, kamēr sešas reizes bijusi olimpiskās čempiones godā. No iepriekšējiem pieciem PČ fināliem četri bijuši ar Kanādas dalību, un līdzīgs scenārijs tiek paredzēts arī šoreiz. Kanādas uzvara B apakšgrupā novērtēta ar koeficientu 2.00, kamēr Kanādas triumfs finālā saņēmis koeficientu 4.20.

Par Kanādas izlases sastāvu vienmēr bijuši jautājumi līdz pat NHL sezonas beigām, kad Stenlija kausā netikušie spēlētāji beidzot publiski sniedz atbildes par to, vai atbildēs izlases vadības izsaukumam. Šosezon tas ir vēl sarežģītāk, jo Covid-19 apstākļos jāveic garš ceļojums, jāpavada čempionāta laiks karantīnā un tad atkal jāatgriežas Kanādā. Kanādas izlasei jau parasti netrūkst atteikumu uz PČ, ko viņi tomēr uzskata par nosacītu otršķirīgo turnīru, un paredzams, ka šajā pavasarī tas būs vēl izteiktāk.

No NHL šīs sezonas desmit rezultatīvākajiem hokejistiem seši ir kanādieši. Kopumā šosezon ir 26 kanādieši, kuri NHL guvuši vismaz 40 punktus. No viņiem tikai seši nepiedalīsies Stenlija kausa izcīņā, attiecīgi tikai sešiem vispār ir iespējas piedalīties PČ Rīgā. 12. maijā IIHF mājaslapā parādījās Kanādas izlases provizoriskais sastāvs, kurā lielas zvaigznes nebija minētas, taču Kanādai arī “nelielas zvaigznes” nozīmē septiņus spēlētājus, kas šosezon NHL savākuši vismaz 20 punktus. Šis sastāvs gan drīz arī tika izņemts no IIHF lapas, attiecīgi pieļaujams, ka vēl gaidāmas izmaiņas un tiek cerēts uz papildinājumiem.


Kanādas sastāvs

Tas, ka Kanādas izlases sastāvā lielākā daļa ir NHL hokejisti, nepārsteidz nevienu. Izlases pieteikumā pagaidām ir 25 spēlētāji no atļautajiem 28, kas gan patur iespēju vēl pieteikt trīs spēlētājus, kuri kļūst pieejami no Stenlija kausa izcīņas, gan arī varbūt novērtēja, ka nav pārāk lielas vajadzības uz mēnesi sūtīt uz otru pasaules malu spēlētājus, kuri laukumā tik un tā varētu neiziet.

Kanādas izlasei arī ceturtais un piektais sastāvs principā ir tāds, kas var paņemt zelta medaļas, un neviens šokā nebūs. Un šī gada sastāvs noteikti ne tuvu nav pats spēcīgākais, ko Kanāda varētu nokomplektēt. Ziņot par atsevišķu spēlētāju atteikumiem pēc NHL sezonas beigām nebija nekādas jēgas – no 35 šosezon rezultatīvākajiem kanādiešu NHL spēlētājiem PČ sastāvā nav pilnīgi neviena!

Rezultatīvākais no Kanādas izlases šoreiz būs Konors Brauns, Otavas “Senators” uzbrucējs, kurš šosezon guva 35 punktus 56 spēlēs. Uzreiz gan piebilde tiem, kuri berzē rokas un gatavojas sist Kanādu, ka Kanādas izlasē būs septiņi spēlētāji ar vismaz 20 punktiem šosezon NHL, kā arī Kasparam Daugaviņam ļoti labi pazīstamais Džastins Denforts no “Vityaz”, kurš šosezon KHL savāca 55 punktus 58 spēlēs un spēlēja svarīgu lomu Daugaviņa ļoti rezultatīvajā sezonā.

Par Latvijas izredzēm pasaules čempionātā