Basketbola izlasei uzdevums Bosnijā – neizgāzties vēlreiz
Foto: FIBA
Latvijas basketbola izlase 27. un 29. novembrī aizvadīs Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra spēles Bosnijā un Hercegovinā, sacenšoties ar Grieķijas un Bosnijas izlasēm. Roberta Štelmahera vadītā izlase šobrīd apakšgrupā ir pēdējā vietā un tagad jācenšas to mainīt, lai izvairītos no nonākšanas pagalam nepatīkamā scenārijā.
Kamēr Latvijas sports pēdējos gados bijis aizņemts smīnot par futbola izlases rezultātiem, basketbola izlase varēja turpināt baudīt reputāciju, ka tūlīt, tūlīt ņemsim olimpiskās medaļas. Sak, Porziņģis, Bertāns, pavisam kopā četri NBA veči, mūsējie vēl izkaisīti pa Eirolīgu, varam nokomplektēt tādu izlasi, ka tik turies. Taču praksē sanāca tā, ka Latvijas izlase netika uz Pasaules kausu, FIBA gaiteņos tika sarunāta tāda sistēma, ka arī uz olimpiskajām spēlēm pēc tam iespējas vairs neatradās, un tagad Eiropas čempionāta atlases turnīrā, kur tikšanai uz finālturnīru atliek tikai nepalikt pēdējā vietā grupā, Latvijas izlase ir tieši pēdējā vietā grupā. Vēl gan visas iespējas to labot, taču signāli nav iepriecinoši.
Daudz tiek vainota jaunā FIBA sistēma, kas tika ieviesta ar daiļām runām par izlašu sacensību popularizēšanu, taču praksē noveda pie tā, ka kalendārs pārklājās ar ULEB sacensībām, un šie klubi nav īpaši noskaņoti spēlētāju sūtīšanā uz izlasēm. Galu galā, mūsu pašu Jānis Strēlnieks, kad spēlēja “Olympiacos” sastāvā, nopietnu traumu guva tieši izlases rindās. Taču neatkarīgi no tā, vai FIBA idejas pelnījušas lamuvārdus vai nē, situācija ir šāda, un Latvijai savas sapņu superizlases vietā uz EČ atlases spēlēm nākas sūtīt no Latvijas līgas un ne-Eirolīgas klubiem nokomplektētu sastāvu. Savukārt arguments “nav godīgi, Latvijas līga taču ir vājāka par Grieķijas līgu” neko vairāk par nožēlas pilnu smaidu nedrīkstētu izsaukt. Kurš tad vainīgs, ka Latvijai ir tik liela atšķirība starp pirmo un otro izlases sastāvu?
Atlases grupā iepriekšējās spēles Latvija aizvadīja februārī. Savā laukumā ar viena punkta starpību tika zaudēts Bosnijai, bet izbraukumā pret grupas nosacīto pastarīti Bulgāriju tika spēlēti divi papildlaiki un beigās zaudēts ar 104:110. Attiecīgi situācija tabulā ir tāda, ka Latvija atrodas pašā apakšā, Bulgārijai un Bosnijai ir pa vienai uzvarai, bet Grieķijai – divas uzvaras divās spēlēs.
Atlikuši vēl 66% turnīra, un latiņa tikšanai uz Eiropas čempionātu joprojām ir zema. Principā arī ar divām uzvarām atlikušajās četrās spēlēs var pietikt, taču var arī nepietikt, un šī ir rēķināšana, no kuras Latvijas basketbolists vēsturisku iemeslu dēļ daudz labprātāk izvairītos. Turklāt Latvijai tomēr palicis nosacīti grūtākais grafiks grupā, jo pret Grieķiju jāspēlē vēl divreiz.
Grieķijas izlase novembra sabraukumā arī nebūs ar savu labāko sastāvu, pat visai tālu no tā. Viss sastāvs būs nokomplektēts no vietējās līgas basketbolistiem, turklāt bez grandu “Panathinaikos” un “Olympiacos” iesaistīšanās. Protams, tas ne tuvu nenozīmē, ka galvenais treneris Roberts Štelmahers var automātiski ierēķināt uzvaru – Grieķijas līgas augšgala klubi kotējas visnotaļ augstu arī pārējās Eiropas mērogā.

Foto: FIBA
Grieķijas izlase savos pirmajos divos mačos neguva milzīgas uzvaras – +5 pret Bosniju un +10 pret Bulgāriju. Pēc tika ilga pārtraukuma un ar tik lielām izmaiņām sastāvos statistikai varbūt pārāk lielu nozīmi piešķirt nevajag, taču fakts tāds, ka Grieķija šajā ciklā vairāk par 65 punktiem vienā spēlē nav ielaidusi.
Latvijas izlasei šoreiz tiek cerēts uz vismaz viena Eirolīgas basketbolista dalību – Rihards Lomažs no ASVEL ir sakārtojis savu piedalīšanos izlases spēlēs, taču vēl ir nelielas neskaidrības Covid-19 noteikumu sakarā. Lieliskā formā sezonas sākumā ir Māris Gulbis “Ventspils” sastāvā, kurš ir pārliecinoši rezultatīvākais spēlētājs līgā, cerības tiek liktas arī uz mūsu “poļiem” – Mārtiņu Laksu, Rolandu Freimani un Jāni Bērziņu, kuriem sezonas sākums ārzemēs bijis krietni stabilāks spēļu prakses ziņā nekā citiem. Traumu dēļ gan iztrūkst vairāku spēlētāju, uz kuriem tika liktas cerības pavilkt izlasi, taču par nekādu “junioru izlases” sūtīšanu uz EČ spēlēm arī nevar runāt – kandidātu sarakstā ir tikai viens spēlētājs jaunāks par 25 gadiem, tikai četriem spēlētājiem ir mazāk nekā 10 spēļu pieredze izlasē un kopumā sastāvā ir astoņi leģionāri.
Novembra spēles norisināsies Sarajevā, kura tika pie šī sabraukuma rīkošanas tiesībām. No spēlēšanas pret mājinieci izvairīsies tikai Grieķija, kamēr Latvija pret Bosniju spēlēs 29. novembrī, cenšoties revanšēties par neveiksmi Rīgā. Toreiz Latvijai pa 13 punktiem guva Laksa un Mārtiņš Meiers, taču jāpiemin, ka bosnieši pamanījās uzvarēt pat ar drausmīgu tālmetienu (6/23) un soda metienu (4/14) precizitāti.
Latvijai pēc tam februārī vēl nenoteiktā vietā būs jāspēlē pret Bulgāriju un Grieķiju. Tīri teorētiski jau tobrīd var būt situācija, ka Latvijas izlase augstāk par pēdējo vietu pacelties nevar, kas, protams, būtu ļoti nepatīkams rezultāts. Galu galā, Latvijas izlase nav izlaidusi nevienu EČ finālturnīru kopš 1999. gada, un tas būs vēl jo sāpīgāks kontrasts, ņemot vērā augsto piekto vietu iepriekšējā finālturnīrā.
Pašreizējās prognozes par Latvijas izlases sniegumu nav visai pozitīvas, jo ar koeficientu 2.00 tiek izteikta prognoze, ka “Trīs zvaigznes” izcīnīs vismaz 1 uzvaru.
ATSLĒGAS VĀRDI
SHARE