PČ medaļu cīņas: Somija pret ASV un Kanāda pret Čehiju

Pasaules čempionātā hokejā sestdien un svētdien norisināsies izsķirošās cīņas par medaļām. Sestdien paredzētajos pusfinālos sacentīsies Somija pret ASV un Kanāda pret Čehiju, kas teorētiski pieļauj scenāriju, ka atkārtojas PČ2021 Rīgā pieredzētais fināla variants, un to par ticamāko iznākumu uzskata arī bukmeikeri.

Ceturtdaļfinālu atskaņas

Latvijas hokeja izlasei PČ ceturtdaļfinālu jau atkal neizdevās sasniegt, turklāt šoreiz arī grūti vainot neveiksmīgus apstākļus, tiesnešus vai kaut kādas konkurentu sazvērestības. Latvijas izlase pret savas grupas četrām vadošajām komandām kopā guva tikai trīs vārtus, no kuriem divi bija brīžos, kad pretinieki jau bija lielā vadībā. Ar tādu faktu nevienu par ceturtdaļfinālu nepārliecināsi.

Te gan var minēt apstākli, ka pēc Krievijas izmešanas no turnīra B apakšgrupa kļuva daudz spēcīgāka nekā A apakšgrupa. Tas savā ziņā apstiprinājās arī izslēgšanas spēlēs, kuru sakarā gan jāuzsver tas, ka favorītes jau kopš turnīra sākuma lielā mērā rēķinās ar to, ka tieši ceturtdaļfināls būs spēle, kas izšķirs, vai turnīrs ir izdevies vai nē.

Šveices izlase uzvarēja visās A apakšgrupas spēlēs, taču ceturtdaļfinālā palika sausā pret ASV. Vācijai pēc otrās vietas iegūšanas A grupā sekoja pārliecinošs zaudējums pret Čehiju. Slovākija pabojāja Somijas nervus, izvirzoties vadībā 2:0, taču pārsvaru lielā spiediena priekšā nenoturēja un zaudēja ar 2:4. Un Zviedrija bija ļoti tuvu pilnīgai B grupas dominancei, atrodoties vadībā pret Kanādu ar 3:0. Zviedri vēl 59. minūtē bija vadībā ar 3:1, taču izsēja pārsvaru un zaudēja papildlaikā, kas nozīmēja vēl vienu sakāvi pasaules čempionātā, kur Zviedrija nav tikusi pie medaļām jau trīs reizes pēc kārtas.

Mājiniece Somija pret apņemīgo ASV izlasi

Somijas izlase pasaules čempionātā piedalās bez savām lielākajām zvaigznēm, taču jau pāris gadus uzņēmusi kursu uz sastāva kodola nokomplektēšanu, kas nes rezultātus. Somija kļuva par sudraba medaļas ieguvēju pirms gada un šoziem triumfēja olimpiskajās spēlēs. Arī šo čempionātu Somija aizvada spīdoši, demonstrējot lielisku aizsardzību (astoņās spēlēs ielaisti septiņi vārti), kas ļāvis uzvarēt gandrīz visās spēlēs, grupu turnīrā turnīrā piekāpjoties tikai Zviedrijai papildlaikā.

Somija kā mājiniece jau pirms turnīra tika izlikta kā galvenā favorīte, un pagaidām šo statusu attaisno. Ceturtdaļfināls pret Slovākiju gan sākās neveiksmīgi, ielaižot divus vārtus, taču jau līdz 24. minūtei bija panākts neizšķirts. Trešajā periodā vārtus iemeta Sakari Manninens, un pašās beigās somi iemeta arī tukšos vārtus. Tagad pusfinālā būs jācenšas gūt vēl viena uzvara pār ASV, ko grupu turnīrā izdevās pieveikt ar 4:1.

Tā izvērtās par asu spēli, kurā tiesneši noraidījumus netaupīja, un Somija to prata izmantot, gūstot trīs vārtus vairākumā. Somija šajā turnīrā joprojām nav ielaidusi nevienus vārtus mazākumā, kamēr ASV ir savam līmenim galīgi neatbilstošajā 13. vietā PČ vairākuma izspēlē, kas noteikti neliek optimistiski skatīties uz tās izredzēm pusfinālā, turklāt Somijas izlase iepriekšējos gados jau ieguvusi šādu spēļu pieredzi, kamēr ASV savu sastāvu maina daudz biežāk un attiecīgi daudziem šī būs jauna pieredze.

Somijas izlase ir bukmeikeru favorīte, un tās uzvaras koeficients ir 1.70 (pamatlaikā). Tiek paredzēta mazrezultatīva spēle, taču koeficients uz vismaz pieciem vārtiem ar koeficientu 2.05 ir visnotaļ pievilcīgs, ņemot vērā, ka ASV diez vai varēs cerēt uz savu vārtu pilnīgu nosargāšanu un labprātāk meklēs laimi pretējā laukuma pusē.

Kanāda un Čehija – viena no nepārliecinošajām favorītēm tiks finālā

Var argumentēt, ka Kanādas izlase pasaules čempionātu nopietni sāk uztvert tikai no ceturtdaļfināla, un tāpēc arī grupu turnīrā ciestie zaudējumi pret Šveici un Dāniju tāds sīkums vien ir. Kā nekā, ja Kanāda apakšgrupā ieņem zemāku vietu un no otras grupas pretiniekos saņem teorētiski spēcīgāku izlasi, tā ir pretinieku, nevis Kanādas problēma. Šis arguments pilnībā izgāzās spēles pirmajos divos periodos pret Zviedriju, taču pēc tam kanādieši izmantoja Zviedrijas neveiksmes un no 0:3 uzvarēja ar 4:3.

Kanāda tika pusfinālā, taču ar savu spēli vēl nav īsti pārliecinājusi. To pašu var teikt arī par Čehijas valstsvienību, kas ceturtdaļfinālā pieveica Vāciju ar 4:1. Čehija grupu turnīrā pamanījās zaudēt Austrijai, kā arī parādījās runas par iekšējiem konfliktiem un pat roku palaišanu ģērbtuvēs, pēc kā visa izlasi atstāja Dominiks Simons, šosezon “Penguins” un “Ducks” rindās spēlējušais uzbrucējs. Pret Latviju Čehija izskatījās kā visskaistākā hokeja autore, iemetot piecus vārtus jau pirmajā periodā, taču kopumā šajā turnīrā vēl nav radījusi iespaidu, ka gatavai vietai finālā.

Taču fakts ir tāds, ka vai nu Kanāda vai Čehija būs finālā. Bukmeikeru prognozēs Kanāda ir neliela favorīte (uzvaras koeficients 2.32), taču šī atšķirība ir niecīga. Šeit gan bukmeikeri sagaida ļoti rezultatīvu spēli, un attiecīgi interesants izskatās pieejamais koeficients 1.65 uz “Under 5.50” vārtiem.

Jāpiemin, ka Kanādas un Čehijas izlases pārstāv divi turnīra pagaidām rezultatīvākie spēlētāji – čehu lielmeistars Romans Červenka guvis 14 punktus, bet Kanādas uzbrucējs Pjērs Luks Dubuā ticis pie 12 punktiem, iemetot septiņus vārtus.