Medaļu cīņas Rīgā: Somija kļuvusi par galveno favorīti uz zelta medaļām

Nedēļas nogalē Rīgā tiks likts punkts pasaules čempionātam hokejā, kurā vairs atlikušas tikai četras spēles. Pusfinālos sacentīsies ASV pret Kanādu un Somija pret Vāciju, un tieši Somija pēc krievu hokejistu neveiksmes ceturtdaļfinālā kļuvusi par galveno favorīti, liecina “Betsafe” bukmeikeru prognozes.

Latvijas hokeja izlase ceturtdaļfināla cīņās bija spiesta noraudzīties no malas, pa labi un pa kreisi dzirdot vārdus “neizmantotās iespējas”. Šie vārdi kļuva vēl trāpīgāki un sāpīgāki, kad tapa skaidrs, ka atrašanās B apakšgrupā izrādījās veiksmi nesošs faktors visām ceturtdaļfināla komandām, proti, visas četras no B grupas izkļuvušās komandas savos ceturtdaļfinālos uzvarēja un sestdien, piektajā jūnijā, spēlēs pusfinālā, turpinot cīņu par medaļām.

Latvijas līdzjutējiem gan varbūt nevajadzētu aizrauties ar pārdomām “sasitām Kanādu, tātad arī Krievijas komandu būtu izsituši tā, ka tik turies”. Kanāda čempionāta otrajā pusē tomēr rāda citu hokeju, nekā tikko pēc ielidošanas Rīgā, bet Somijas un Vācijas spēles pierādīja, cik svarīga ir savu nedaudz vārtu gūšanas momentu izmantošana un spēja veiksmīgi nospēlēt papildlaikā, un tās abas ir lietas, kas Latvijai šajā turnīrā īsti tomēr neizdevās.

ASV – Kanāda, sestdien, plkst 14:15

Ziemeļamerikas derbijs hokejā vienmēr ieņēmis īpašu vietu, turklāt šoreiz Kanāda spiesta to sagaidīt kā spēles otrā numura īpašniece. ASV uzvarēja iepriekšējā savstarpējā spēlē ar graujošo 5:1 un izlikta kā neliela favorīte arī bukmeikeru vērtējumā. ASV uzvara pamatlaikā novērtēta ar koeficientu 2.29, kamēr tās tikšana finālā tikusi pie koeficienta 1.79.

Tikšana finālā ir lieta, ko ASV nav paveikusi jau ļoti ilgu laiku, vairāk nekā 60 gadus. ASV izlase visu laiku bijusi ar spēcīgām hokeja tradīcijām, taču konkrēti uz PČ nolasītā izlase reti kad 21. gadsimtā bijusi tāda, ka konkurenti ierauj plecus jau pirms spēles. Līdzīgi bija arī pirms čempionāta sākuma, jo patiešām pazīstamus uzvārdus ASV sastāvā grūti sameklēt, taču izlase parādījusi ļoti labu sniegumu un ceturtdaļfinālā Slovākiju sadauzīja ar 6:1.

Kanāda ceturtdaļfinālā svinēja krietni pieticīgāku uzvaru rezultāta ziņā (2:1 papildlaikā), taču spēles ziņā, iespējams, pat iespaidīgāku. Tieši Kanāda parūpējās par Krievijas Olimpiskās komitejas komandas aizbraukšanu no Rīgas bez cēlmetāla. Krievi visa turnīra gaitā tika uzskatīti par galvenajiem favorītiem, bija arī parūpējušies par vairāku savu NHL zvaigžņu atbraukšanu turnīra gaitā, taču ļoti vāji turnīru sākusī Kanāda, kas ceturtdaļfinālā vispār tika tikai tāpēc, ka Latvija neprata izmantot savas iespējas un panākt papildlaiku pret Vāciju grupas pēdējā spēlē.

Kanādai izdevās turpināt tradīcijas pret krieviem, kuriem PČ spēlē viņi nebija zaudējuši jau ilgāku laiku. Vai tas pats izdosies arī pret ASV, proti, turpināt aizšķērsot ASV ceļu uz PČ finālu, vai arī ASV turnīru Rīgā varēs atcerēties kā sava lielā panākuma vietu? Viens ir skaidrs, bukmeikeri gaida rezultatīvu spēli. Koeficients uz to, ka tiks gūti mazāk nekā pieci vārti, ir 2.52.

Somija – Vācija, sestdien, 18:15

Latvijas izlases rūgtums pēc palikšanas 11. vietā kļūst vēl labāk saprotams, paskatoties, ka pusfinālā savā starpā tiksies divas komandas, pret kurām iepriekšējo dienu laikā izdevās aizvadīt ļoti līdzvērtīgas spēles. Pret somiem Boba Hārtlija vadītā izlase paņēma punktu, bet pret Vāciju zaudēja ar minimālu starpību. Iemeslus, kāpēc Vācija un Somija ir pusfinālā, bet Hārtlijs jau aizlidojis savās darīšanās, lai domā Hārtlijs pats un Hokeja federācija, līdzjutējiem tikmēr jāskatās, ko vēl paveiks vācieši.

Vācija ceturtdaļfinālā gandrīz visu spēli atradās iedzinējos pret lieliskā formā esošo Šveici, taču tika pie papildlaika un bija precīzāka bullīšos. Vācijai tas ir liels panākums, taču reizē vērts atcerēties, ka Vācija ir aktuālā olimpiskā vicečempione. Varam runāt, ka Vācijai paveicas tur un tur, taču nevar arī noliegt Vācijas spēku hokeja laukumā.

Favorīte šajā pusfinālā gan būs Somija, 2019. gada pasaules čempione, par kuras sastāvu daži pirms turnīra arī atļāvās pasmīnēt. Somi paši gan smīnošā noskaņojumā nebija un parādījuši augstvērtīgu sniegumu, un konkrēti šobrīd ir uzskatāmi par turnīra galvenajiem favorītiem. Koeficients uz Somijas zeltu ir 2.75, ASV un Kanādai tas ir attiecīgi 3.25 un 3.50, kamēr Vācijas triumfs novērtēts ar koeficientu 7.50.

Tas savā ziņā gan arī skaidrojams ar to, ka Somijai ticis teorētiski vieglāks pretinieks pusfinālā (Somijas uzvara pamatlaikā ir ar koeficientu 1.71), taču te kanādieši atkal var vainot tikai paši sevi, jo ieņēma zemāku vietu B grupā nekā Vācija.

Savukārt svētdien Arēnā Rīga tiks aizvadītas divas pēdējās spēles šajā turnīrā – cīņa par bronzas medaļām un lielais fināls.