“TTT Rīga” negaidītā iespēja – Eirolīgas ceturtdaļfināls

Latvijas spēcīgākā sieviešu basketbola komanda “TTT Rīga” aizvadījusi vienu no sekmīgākajām sezonām FIBA Eirolīgā. Lai gan sākotnēji izcīnītā vieta paredzēja dalību Eiropas kausa ceturtdaļfinālā, savas korekcijas ieviesa šausmīgie notikumi pasaulē, kā rezultātā Starptautiskajā sieviešu dienā TTT aizvadīs Eirolīgas ceturtdaļfināla pirmo spēli pret “Fenerbahce”, kas būs visai sarežģīts pārbaudījums.

Grupu turnīrā apgāztas prognozes

Sezonas sākums TTT dāmām bija smags, jo vispirms bija izbraukums Jekaterinburgā pret UGMK (56:71), kam sekoja mačs pret Spānijas “Avenida” – 41:72. Piedzīvoti nepatīkami zaudējumi, tomēr šīs arī bija grupas spēcīgākās komandas, kuras regulārās sezonas noslēgumā ieņēma attiecīgi arī pirmo un otro vietu.

Turpinājumā pretī nāca krietni vien vieglākas pretinieces, kas apliecinājās arī uz parketa. Savā laukumā rīdzinieces apspēlēja gan “MBA Moscow”, gan “Venezia”, kam atkal sekoja divi zaudējumi izbraukumā, turklāt pret Prāgas USK neveiksme bija visai iespaidīga – 52:103. Ļoti svarīga uzvara izcīnīta decembra pirmajā dienā, kad viesos apspēlēta grupas pastarīte “Szekszard”. Līdz gada izskaņai TTT zaudēja abām grupas līderēm, kā arī vēlreiz apspēlēja “MBA Moscow”.

Lai turpinātu starptautisko sezonu, rīdziniecēm svarīgi bija iegūt vismaz piekto vietu grupā, jo tas garantētu vietu Eiropas kausa izslēgšanas spēlēs. Svarīga uzvara TTT bija Venēcijā pret tiešajām sāncensēm, taču savā laukumā bez variantiem zaudēts citām konkurentēm no Monpeljē ar -35. Šis mačs norisinājās 19. janvārī, un visā pasaulē sāka pieaugt “COVID-19” skaits, kā rezultātā uz mēnesi nācās iepauzēt Eirolīgas mačus.

Februāra 19. dienā Prāgā TTT zaudēja, taču citu spēļu labvēlīgo rezultātu dēļ rīdzinieces nodrošināja vismaz piekto vietu. Pēdējai spēlei savā laukumā pret “Szekszard” nebija nozīmes, tomēr TTT dāmas parādīja raksturu, jo prata atspēlēties no mīnusiem un izcīnīt uzvaru.

Interesanti pavērot, kā TTT veicies, salīdzinot ar bukmeikeru prognozēm. Tikai divos mačos Latvijas čempiones bija favorītes, abos arī izcīnot uzvaras, līdz ar to ir skaidrs, ka netika prognozēta TTT iekļūšana izslēgšanas spēlēs. Savā laukumā pret Monpeljē izredzes bija vērtētas praktiski 50-50 līmenī, viešņām esot nelielām favorītēm, taču TTT kapitulēja ar 35 punktiem.

Galvenais dzinējspēks TTT komandā bijusi amerikāniete Džasmīne Tomasa, kurai vidēji mačā 14,4 punkti, 5,1 atlēkusī bumba un 4,4 rezultatīvas piespēles. Ar produktīvu sniegumu izcēlusies arī Ieva Pulvere (12,1+4,1+3), bet vairs nevienai citai nav pat vidēji astoņi punkti, tiesa, nevar nepieminēt lietuvieti Daugili Šarauskaiti, kura ar 19 punktiem un 10 atlēkušajām bumbām izpelnījās vietu kārtas simboliskajā pieciniekā. Galvenais treneris Mārtiņš Gulbis daudz paļāvies arī uz gados jaunajām meitenēm, jo 18 gadīgā Vanesa Jasa vidēji laukumā pavada 21,2 minūtes, kamēr gadu jaunākā Luīze Sila izcēlusies ar 15,4 minūtēm.

Ceturtdaļfinālā pretī titulētākā Turcijas komanda

Sešas uzvaras un astoņas neveiksmes TTT deva piekto vietu A grupā, un rīdzinieces jau gatavojās Eiropas kausa ceturtdaļfinālam. Situācija mainījās dienu pēc pēdējā TTT Eirolīgas mača, jo Krievija iebruka Ukrainas teritorijā un uzsāka karadarbību. Tas noveda pie tā, ka visa pasaule noteikusi sankcijas dažādos veidos Krievijai, ieskaitot sportu. Krievijas komandas izslēgtas gan no UEFA Eiropas līgas, gan ULEB Eirolīgas, kā arī sieviešu Eirolīgas, līdz ar to vietu zaudēja UGMK, kas nozīmē to, ka TTT pacēlās uz 4. vietu un iekļuva turnīra TOP8.

Nekas viegls TTT negaida, jo jāspēlē pret Stambulas “Fenerbahce”, kas grupā izcīnīja 11 uzvaras un piedzīvoja tikai trīs zaudējumus, pārliecinoši garantējot pirmo vietu. Turcijas čempionātā komanda ar 16 uzvarām un divām neveiksmēm ir pirmā, turklāt “Fenerbahce” 18 reizes uzvarējusi Turcijā, kas ir līgas rekords. Nevienu reizi gan nav izdevies triumfēt Eirolīgā, trīs zaudējot finālā, bet vēl divreiz tiekot pie bronzas medaļām.

Budžeta ziņā “Fenerbahce” nepārspēj UGMK, taču komandas sastāvs tik un tā ir jaudīgs. Rezultatīvākā Eirolīgas pamatturnīrā ar 19,3 punktiem bija trīskārtējā sieviešu NBA (WNBA) Zvaigžņu spēles dalībniece Kaila Makbraida, bet otro rezultatīvāko sniegumu demonstrēja divkārtējā Eirolīgas MVP Aļina Jagupova no Ukrainas. Sato Sabalija un Elizabeta Viljamsa arī bijušas WNBA Zvaigžņu spēles dalībnieces, otrajai savulaik iegūstot balvu kā progresējošākajai spēlētājai, bet groza apakšā svarīga basketboliste ir arī zviedriete Amanda Zahui.

Marta sākumā FIBA paziņoja par Krievijas komandu izslēgšanu un jaunajiem ceturtdaļfināla pāriem, taču spēļu datumi netika mainīti. Ja pirmā spēle norisināsies 8. martā Stambulā, tad atbildes mačam trīs dienas vēlāk vajadzētu būt Rīgā, tomēr tajā laikā Olimpiskajā centrā norisināsies “VEF Rīga” spēle, kā arī kopumā centrs ir visai noslogots, un lielas iespējas mainīt spēļu laikus nebija iespējams. “Fenerbahce” un TTT vienojās, ka abi mači būs Stambulā, otram notiekot 10. martā. Sērija norisināsies līdz divām uzvarām, un trešā spēle nepieciešamības gadījumā būs 16. martā.