NBA Play–in pārspēļu apskats

Pirms dažām dienām Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) noslēdzās izslēgšanas spēļu priekšspēle jeb play-in turnīrs, kurā no astoņām komandām ceļazīmes uz izslēgšanas spēlēm izcīnīja tikai četras. Atskatīsimies uz turnīra gaitu un komandu izredzēm izslēgšanas spēlēs.

Rietumi

Šajā sešu spēļu nogrieznī astoņas komandas pēc regulārā turnīra noslēguma sadalījās pa pāriem, cīnoties par katras konferences septīto un astoto vietu. Rietumos pie septītās vietas un pie play-off dueļa pret Memfisas “Grizzlies” tika viens no sezonas lielākajiem pozitīvajiem pārsteigumiem – Minesotas “Timberwolves”, kura ar rezultātu 109:104 pārspēja Losandželosas “Clippers”. Losandželosas klubam visu sezonu bija jāiztiek bez traumu guvušā divkārtējā čempiona Kavai Lenarda, un arī otrs līderis Pols Džordžs izlaida lielāko daļu spēļu (43), taču par nelaimi “Timberwolves” Džordžs īsi pirms pārspēlēm labā formā bija atpakaļ ierindā. Lai arī izšķirošajā spēlē viņš guva gandrīz trešdaļu (34) no komandas punktiem, tomēr vilki savās mājās bija pārāki atlēkušajās bumbās (49-39) un ar lielisku Entonija Edvardsa (30 p.) un Deandželo Rasela (29 p., 6 piespēles) performanci spēja aizstāt sliktu spēli aizvadījušo komandas līderi Karlu Entoniju-Taunsu (11 p., 6 piezīmes). Šī bija tikai otrā reize pēdējos 17 gados, kad Minesota iekļuva izslēgšanas spēlēs, tāpēc mājinieku emocijas pēc spēles vairāk atgādināja čempiontitula svinības, taču šādi brīži vēlreiz apliecināja, cik ļoti nozīmīgs un nepieciešams ir šis play-in turnīrs, kas rada intrigas un izslēgšanas spēļu atmosfēru vēl pirms pašām galvenajām spēlēm.

Losandželosai gan vēl bija otra iespēja ielēkt play-off vilcienā, ja tā pieveiks Ņuorleānas “Pelicans”, kurai savukārt bija izdevies tikt galā ar Grega Popoviča trenēto Sanantonio “Spurs” (113:103). Tiesa, sliktu ziņu komanda saņēma pēc “Covid-19” pārbaudēm, jo Džordžs saņēma pozitīvu rezultātu un viņam šī spēle bija jāskatās no mājām. “Pelicans” pēc drausmīgā sezonas sākuma ar 1 uzvaru 13 spēlēs vēlāk atguvās un pēc veiktā maiņas darījuma, kuras rezultātā iegūts Portlendas “Trailblazers” viens no līderiem – Sīdžejs Makolums, pamatīgi ieskrējās un ar lielisku komandas spēli aizkļuva līdz devītajai vietai. Spēlē pret “Clippers” pirmais puslaiks pagāja Brendona Ingrama un pelikānu zīmē (56:46), bet trešajā ceturtdaļā viss sagriezās kājām gaisā, un mājinieki pat izvirzījās vadībā 84:74. Ar nervu kutinošu galotni un daudziem netrāpītiem soda metieniem abu komandu izpildījumā labāk spēli izdevās noslēgt viesiem, kuri svinēja uzvaru ar 105:101 un labākie bija Ingrams (30p.), Makolums (19 p.) un Lerijs Nenss (14 p., 16 atlēkušās bumbas). “Clippers” komanda neiekļuva izslēgšanas spēlēs pirmo reizi kopš 2017./2018. gada sezonas.

Austrumi

Pirms sezonas būtu dīvaini iedomāties, ka tāda komanda kā Bruklinas “Nets” ar super trio (Kevins Durants, Kairijs Īrvings, toreiz vēl Džeimss Hārdens) tikai cīnīsies par tikšanu “play-off”, bet Klīvlendas “Cavaliers” atradīsies šajā zonā, taču realitātē abas komandas sajaukušas visas prognozes un tikās Bruklinā, lai noskaidrotu septītās vietas īpašnieci. Klīvlendas veiksmīgo regulāro sezonu diemžēl beigās nomāca savainojumi – gan Rikijs Rubio, gan Kolins Sekstons guva nopietnus savainojumus un šosezon vairs neatgriezās, kamēr komandas pamatcentrs Džerets Alens ārstēja lauzto rokas pirkstu. Jau pirmajā ceturtdaļā Bruklina pierādīja savu favorīta statusu un puslaika pārtraukumā devās pārliecinošā vadībā (57:43), bet Īrvings nebija aizmetis garām nevienu metienu, trāpot 9 no 9 metieniem, visā spēlē izceļoties ar 34 punktiem. Otrajā spēles daļā nekas daudz nemainījās, un “Nets” soļoja tālāk (115:108), arī Durantam piebalsojot ar 25 punktiem un 11 rezultatīvām piespēlēm.

Klīvlendai Alens atgriezās sastāvā ar visu lauzto pirkstu, lai cīnītos ar Atlantas “Hawks”, kuri negaidīti pārliecinoši sagrāva (132:103) Šarlotes “Hornets”, kuras rindās līderi aizvadīja bālu spēli, bet Mailzs Bridžess pat tika izraidīts no spēles pēc tiesneša lēmuma apstrīdēšanas. Ja pret “Hornets” Atlantas līderis Trejs Jangs aizvadīja saviem standartiem ne pārāk veiksmīgu spēli (24 punkti, realizēti 8 no 24 metieniem), tad spēlē pret Klīvlendu izbraukumā viņš mājinieku faniem simboliski pamāja ar roku tiešā un netiešā nozīmē, jo viņu grozā bija sabēris 38 punktus un lielāko daļu (32 p.) tieši otrajā puslaikā, bet gala rezultāts bija vanagu uzvara ar rezultātu 107:101. Tieši Jangs un viņa komandas rezervistu soliņš (25 p. pret 9 p.) deva lielāko artavu uzvaras kaldināšanā, kaut pirmo ceturtdaļu Klīvlenda uzvarēja ar rezultātu 36:25. Zaudētāju rindās jāuzteic savainotais Alens, kurš 35 minūtēs realizēja visus četrus metienus no spēles un maču pabeidza ar 11 punktiem, bet “Cavaliers” joprojām tā arī bez Lebrona Džeimsa palīdzības kopš 1998.gada nav pati tikusi izslēgšanas spēlēs, lai gan nākotne šai komandai ar vairākiem jaunajiem talantiem izskatās spoža. Šajā spēlē gan neiztika bez traumas, jo Atlantas pamatcentrs Klints Kapela guva nopietnu labā ceļgala savainojumu, kas viņam, visticamāk, liks izlaist visu pirmās kārtas dueli pret Maiami “Heat”.

Play-in uzvarētāju nākotne

Ja skatāmies uz šo četru komandu (Bruklinas “Nets”, Atlantas “Hawks”, Ņuorleānas “Pelicans”, Minesotas “Timberwolves”) tālāko likteni izslēgšanas spēlēs, tad autora prognozes ir visai skeptiskas. Lielākā cerība tikt tālāk ir Bruklinas “Nets”, kura pret Bostonas “Celtics” bez traumām var cīnīties par nākošo kārtu. Interesanti, ka “Nets” rindās joprojām atrodas daudzkārt aprunātais aizsardzības speciālists Bens Simonss, kuru Stīvs Nešs pat varētu izlaist laukumā kādā no pirmās kārtas spēlēm, taču tā joprojām ir liela iespēja sabojāt komandas ķīmiju, zinot to, ka šis spēlētājs nav spēlējis nopietnu basketbolu gandrīz gadu. Arī Minesota ar Entonija Edvardsa un Taunsa sava veida izlaušanās sezonām var negaidīti pārsteigt ar iekļūšanu nākošajā kārtā, jo tās pretiniece Memfisas “Grizzlies” ar lielisku komandas basketbolu un komandas ķīmiju, kuru raksturo kaut vai pēcspēles intervijas, kurās bieži piedalās pat visa komanda, tomēr tāpat ir gados jauna komanda, kurai izslēgšanas spēles ir samērā jauna teritorija. Savukārt “Hawks” un “Pelicans”, lai arī ir labas komandas ar lielām iespējām progresēt nākotnē, labākajā gadījumā tiks pie vienas uzvaras šajā sērijā, jo to pretinieces attiecīgi – Maiami “Heat” un Fīniksas “Suns” ir cita kalibra komandas ar ambīcijām vismaz uz konferences finālu.