Įspūdingiausi ir geriausi Europos čempionatų finalai – baudinių serija, auksiniai smūgiai ir įspūdingi įvarčiai

Europos futbolo čempionate liko sužaisti vieną mačą – finalą, kurio nugalėtojas gaus ne tik čempionų taurę, bet ir amžiną šlovę. Kad ir kokie nykūs ir neįdomus būna finalai, jų nugalėtojai įsirašo aukso raidėmis į futbolo istoriją, o jų šlovės priminimas ten lieka ir po daugelio metų. Finalo nebūtinai laimėti gražiai, būtina jį tiesiog laimėti, na o šiame „Euro 2020“ sukurti didesnę dramą ir trilerį nei aštuntfinalyje tai padarė Šveicarija ir Ispanija jau turbūt neįmanoma.

„Betsafe“ sudarė visų 15-os iki šiol sužaistų Europos futbolo čempionato finalų reitingą nuo nuobodžiausių iki įspūdingiausių finalinių mačų. Kurioje vietoje pasibaigus „Euro 2020“ mes įdėsime Italijos ir Anglijos finalą?

15. 1968 m. finalas Italijoje: Italija – Jugoslavija 1:1, peržaidimas 2:0.

1968 m. Europos čempionatas vyko trečią kartą ir vienintelį sykį istorijoje jį teko peržaisti po kelių dienų, mat tuomet dar nebuvo sugalvotos 11 metrų baudos smūgių serijos, dėl ko Italija į finalą pateko laimėjusi ne futbolo rungtynes (jos baigėsi 0:0), o monetos metimą.

Antrajame pusfinalyje Jugoslavija tuomečius pasaulio čempionus anglus įveikė 1:0 labai negarbingoje ir pražangų bei grubaus žaidimo kupinoje dvikovoje. Varžovų grubumo neišlaikęs Allanas Mullery tapo pirmuoju Anglijos futbolininku istorijoje, gavusiu raudoną kortelę rinktinių rungtynėse.

Finalas irgi buvo nuobodus. Komandos sužaidė lygiosiomis 1:1, o po dviejų dienų tame pačiame Romos olimpiniame stadione šeimininkai galiausiai laimėjo 2:0. Ne ypatingą futbolo lygį rodo ir tai, kad atsakomąjį mačą Romoje stebėjo dukart mažiau sirgalių nei pirmąjį – tik virš 32 tūkst. Gal dėl to, kad tai jau buvo pirmadienis?

14. 1960 m. finalas Prancūzijoje: SSRS – Jugoslavija 2:1, po pratęsimo

Kaip labai dažnai nutinka, pirmojo Europos čempionato finalas nebuvo geriausias turnyro mačas. Juo tapo pati pirma Europos čempionatų dvikova istorijoje, pusfinalis tarp Jugoslavijos ir Prancūzijos, kuriame šeimininkai praleido pirmi, išsiveržė į priekį 3:1, vėliau pirmavo 4:2, bet tarp 75 ir 79 minutes Jugoslavija pelnė 3 įvarčius ir galiausiai laimėjo 5:4.

Finale Jugoslavija vėl mušė pirmoji, bet buvo priekyje tik 6 minutes, kai kartvelas Slava Metrevelis išlygino rezultatą sužaidus 49 min. Šis finalas yra vienas tų, sukūrusių rusų vartininko Levo Jašino Legendą. Įspūdingai vartus gynęs rusas po trejų metų pasiekė karjeros viršūnę, kai 1963 m. atsiėmė geriausio pasaulio futbolininko prizą – „Auksinį kamuolį“.

Šios rungtynės, kaip įprasta finalams, vyko sekmadienį, bet galime juokauti, kad baigėsi jos pirmadienį. 113-ąją minutę SSRS futbolininkas Viktoras Ponedelnikas pelnė įvartį, atnešusį sovietams taurę ir vienintelį istorijoje čempionų titulą.

13. 1980 m. finalas Italijoje: Vakarų Vokietija – Belgija 2:1

Tai buvo pirmasis Europos čempionatas, kuriame komandų skaičius nuo 4 buvo padidintas iki 8, įvedant grupės varžybas. Komandos buvo suskirstytos į dvi grupes po keturias, tačiau organizatoriai padarė esminę klaidą – nusprendė, kad į kitą etapą žengia tik grupės nugalėtojai. T. y. jie iškart žaidžia finalą.

Toks sprendimas lėmė, kad sužaidus du ratus grupėje  trečiajame kone visos rungtynės jau buvo beprasmės. Negana to, dėl tokio sprendimo komandos grupėje daugiau žaidė ne dėl pergalės, o stengdamos bent ne pralaimėti ir iškovoti tašką (tuomet už pergalę būdavo skiriami tik 2 taškai, už lygiąsias – 1, kas lėmė kur kas didesnę lygiųjų reikšmę).

Galiausiai į finalą pateko dvi pirmas rungtynes grupėje laimėję vokiečiai bei kartą laimėję ir dukart lygiosiomis sužaidę belgai, pirmą vietą grupėje užėmę tik dėl geresnio įvarčių skirtumo nei turėjo Italija (tarpusavyje sužaidė 0:0).

Nieko per daug neišsiskyrusiame finale vokiečių pergalę lėmė Horsto Hrubecho dublis – pergalingą įvartį jis pelnė tik 88-ąją minutę.

12. 2016 m. finalas Prancūzijoje: Portugalija – Prancūzija 1:0, po pratęsimo

Prieš penkerius metus Europos čempionatas buvo išplėstas iki 24 komandų, grupių skaičius padidintas nuo 4 iki 6, o tai lėmė kur kas nuobodesnį turnyrą, ypač grupės varžybose. Ką pasako faktas, kad čempione tapusi Portugalija grupėje visas tris rungtynes sužaidė lygiosiomis ir normaliame 16 komandų turnyre net nebūtų išėjusi į atkrintamąsias.

Iki finalo Cristiano Ronaldo kariauna nuėjo laimėjusi tik kartą per pagrindinį mačo laiką, finalo pradžioje portugalų superžvaigždė gavo traumą, o nuobodų ir lėtą finalą nulėmė Edero įvartis 109-ąją minutę. Po šio mačo mažai kam žinomas puolėjas rinktinėje sužaidė vos 3 mačus, nežaidė nei 2018 m. pasaulio, nei šių metų Europos čempionate.

11. 1964 m. finalas Ispanijoje: Ispanija – SSRS 2:1

Net 29 komandos antrajame čempionate pradėjo kovą atrankoje (1960 m. jų buvo vos 17), o į finalinį keturių komandų turnyrą Ispanijoje pateko Danija, kurios žaidėjai tuo metu buvo tik futbolininkai mėgėjai. Pusfinalyje danus 3:0 sumušė sovietai, o Ispanija po pratęsimo 2:1 palaužė Vengriją.

Finalas Madride buvo vienas labiausiai politizuotų rungtynių Europos čempionatų istorijoje, mat prieš ketverius metus Ispanijos diktatorius Francisco Franco neleido savo rinktinei žaisti su komunistais, todėl Ispanija pasitraukė iš kovos dėl vietos Europos pirmenybėse.

Šįkart generolas Franco neturėjo pasirinkimo. Ispanija organizavo šį turnyrą, sovietai į jį pateko garbingoje kovoje, o finalas turėjo vykti šalies sostinėje Madride – draudimas žaisti reikštų sovietų pergalę be kovos.

Finale ispanai įmušė 6-ąją minutę, sovietai išlygino rezultatą jau 8-ąją, o pergalingą įvartį Marcelino pelnė 84-ąją minutę, atnešdamas Ispanijai pirmąjį tarptautinį futbolo trofėjų. Antro reikėjo laukti net 44 metus.

10. 2008 m. finalas Austrijoje: Ispanija – Vokietija 1:0

Nuostabus antrą kartą dvejose valstybėse vykęs turnyras padovanojo mums nuostabiai veikusią ispanų tiki-taka, turkiškus stebuklus ketvirtfinalyje, vieną didžiausių sensacijų Rusijos pergalės prieš Nyderlandus rungtynėse, Philippo Lahmo pergalingą įvartį pusfinalyje 90-ąją min. ir t.t.

Šiame tikrai įdomiame ir permainingame turnyre netrūko gerų mačų, tačiau finalas bent jau futbolo grožio prasme buvo kiek prastesnis, nulemtas vienintelio Fernando Torreso įvarčio 33-ąją minutę.

9. 1992 m. finalas Švedijoje: Danija – Vokietija 2:0

Gana nuobodus turnyras, po kurio futbole buvo uždrausta vartininkui imti kamuolį į rankas po savo žaidėjo perdavimo atgal, be to, po šio čempionato buvo nuspręsta tarptautiniuose turnyruose už pergalę skirti 3, o nebe 2 taškus. Grupės varžybose ypač nuvylė prancūzų ir vokiečių žaidimas.

Nepaisant to, 1992 m. čempionato finalas į istoriją įėjo tuo, kad jame triumfavo Danija. Rinktinė, kurios net neturėjo būti čempionate – danai užėmė iš pasaulio sporto dėl pilietinio karo pašalintos Jugoslavijos vietą.

Gavę auksinį bilietą danai jį pavertė čempioniška karūna, tiek pusfinalyje, tiek finale susitvarkydami su akivaizdžiais favoritais ir užkariaudami ne vieną širdį.

8. 1996 m. finalas Anglijoje: Vakarų Vokietija – Čekija 2:1, po auksinio įvarčio pratęsime

Pirmą kartą turnyre žaidė 16 komandų, kas priimta kaip geras sprendimas, nors galiausiai vidutinis per rungtynes pelnomų įvarčių skaičius buvo tik šiek tiek didesnis nei 2.

Turnyre buvo ne vienos fantastiškos ir dinamiškos rungtynės, Vokietijos rinktinė visiškai klasikiniu stiliumi pusfinalyje po baudinių serijos įveikė Angliją (lemiamą pramušė dabartinis anglų treneris G. Soithgate`as), o finale laimėjo po auksinio Oliverio Bierhoffo įvarčio.

Puikus turnyras su puikiu intriguojančiu finalu.

7. 2004 m. finalas Portugalijoje: Graikija – Portugalija 1:0

Tai buvo labai aukšto futbolo lygio čempionatas, padovanojęs mums ne vieną sensaciją (pvz. vokiečių neišėjimas iš grupės), net kelias ypač gražias ir permainingas rungtynes (čekų pergalę prieš Nyderlandus 3:2 atsiliekant 0:2) bei nugalėtoją, kurio nesitikėjo niekas.

Turbūt tik graikų žygis 2004-aisiais ir danų 1992-aisiais gali būti vadinamas kaip tikras pavyzdys, kai turnyrą laimi komanda, kuria netikėjo absoliučiai niekas. Taip, graikų žaidimas buvo ne pats gražiausiai, per visą turnyrą pelnyti tik 7 įvarčiai, o visi trys atkrintamųjų mačai laimėti 1:0.

Tačiau graikai Portugaliją su jaunuoju Cristiano Ronaldo įveikė ne tik finale, bet ir čempionato starte, laimėdami 2:1.

6. 1972 m. finalas Belgijoje: Vakarų Vokietija – SSRS 3:0

Turnyras, kuriame ryškiausiai žibėjo vokiečių legendos Gerdo Mullerio žvaigždė. Puolėjas per du mačus pelnė 4 iš 5 vokiečių įvarčių, o šioje komandoje žaidė ir Franzas Beckenbaueris, Uli Hoenessas, Gunteris Netzeris bei kiti. Po dviejų metų ši sužibėjusi vokiečių karta laimės ir pasaulio čempionų karūną.

Sovietai buvo sutriuškinti trimis sausais įvarčiais, o finalas įsiminė ir tuo, kad buvo dukart stabdomas dėl į aikštę įsiveržusio sirgaliaus. Tai lėmė labai prastą UEFA sprendimą – nuspręsta, kad ateityje žiūrovų tribūnos nuo aikštės buvo atskirtos tvoromis. Ateityje dėl to futbolo stadionuose kilo ne viena tragedija.

5. 2012 m. finalas Ukrainoje: Ispanija – Italija 4:0

Turnyrui nepadėjo, kad abi šeimininkės – Lenkija ir Ukraina – iškrito dar grupės varžybose. Vis dėlto tai buvo įdomus turnyras, kuriame pirmą kartą istorijoje nepasikeitė čempionas – Ispanija apgynė 2008 m. iškovotą titulą.

Ispanai laimėjo titulą sužaisdami turnyrą be pralaimėjimų ir iš viso praleidę vos vieną įvartį. Per trejas rungtynes atkrintamosiose Vicente del Bosque auklėtiniai įmušė net 10 įvarčių – pusfinalyje ir finale pelnė po 4. Finalas Kijeve tapo rezultatyviausiu (kartu su 1976 m. finalu) ir didžiausiu skirtumu laimėtu finalo Europos čempionatų istorijoje.

Italai į finalą atvyko po pergalės prieš Angliją po baudinių serijos ketvirtfinalyje bei po nuostabios pergalės 2:1 prieš Vokietiją pusfinalyje, tačiau Ispanija buvo tiesiog fantastinė. Davidas Silva, Jordi Alba, Fernando Torresas ir Juanas Mata pelnė po įvartį smagiose finalo rungtynėse, kuriose norėjosi daugiau intrigos.

4. 1988 m. finalas Vakarų Vokietijoje: Nyderlandai – SSRS 2:0

Ruud Gullito, Marco van Basteno ir Franko Rijkaardo trio olandų rinktinėje sukūrė tokį šou šiame čempionate, kad nugalėtojais niekas nedrįso abejoti.

Įdomu, kad čempionatą Nyderlandų rinktinė atidarė nesėkmę 0:1 būtent prieš SSRS ekipą, tačiau galiausiai nužygiavo iki pat finalo, kur dar kartą sutiko tą patį varžovą.

Pirmąjį įvartį galva pelnė R. Gullitas, o antrojo kėlinio viduryje M. van Bastenas pelnė vieną gražiausių visų laikų Europos čempionatų įvarčių ir tikrai gražiausią, kada nors įmuštą finale. Olandai pirmą ir vienintelį kartą tapo Europos karaliais, treniruojami žmogaus, kuriam į viršūnę nepavyko užvesti net Johano Cruyffo rintinės – Rinuso Michelso.

3. 1984 m. finalas Prancūzijoje: Prancūzija – Ispanija 2:0

Antrą kartą Europos čempionate varžėsi 8 komandos, tačiau klaida nepakartota – iš grupės ėjo po dvi. Šis turnyras mums padovanojo net 41 įvartį per vos 15 rungtynių, iš kurių devyni – Michelio Platini sąskaitoje. Iki šiol niekas per vieną turnyrą net nepriartėjo iki šio fantastiško skaičiaus.

Prancūzai grupėje įmušė 9 įvarčius, laimėjo visus mačus, o pusfinalis su Portugalija tapo geriausiu turnyro maču. Po lygiųjų 1:1per pagrindinį laiką Portugalija pelnė įvartį 98-ąją minutę, bet du prancūzų įvarčiai per paskutines penkias pratęsimo minutes leido „Les Bleus“ pasiekti finalą.

Finale Paryžiuje prancūzų pergale jau niekas neabejojo ir Ispanija buvo įveikta gana lengvai, o prancūzai pirmą kartą iškovojo čempionų titulą.

2. 1976 m. finalas Jugoslavijoje: Čekoslovakija – Vakarų Vokietija 2:2 (5:3 po baudinių)

Fantastiškas turnyras, kuriame paskutinį kartą žaidė tik 4 komandos. Abu pusfinaliai buvo įspūdingi, pasibaigę tik po pratęsimų. Čekoslovakija įmušė du įvarčius pratęsime ir 3:1 įveikė olandus, o vokiečiai atsilikdami 0:2 sugebėjo įveikti Jugoslaviją 4:2.

Finalas buvo ne mažiau įspūdingas. Čekai 25-ąją minutę jau pirmavo 2:0, vokiečiai netrukus įmušė vieną įvartį, o išlyginamąjį pelnė tik 89-ąją minutę, kai Čekoslovakijos futbolininkai jau buvo beatkemšą pergalės šampaną.

Čekoslovakija įspūdingai laimėjo baudinių seriją, kai penktąjį smūgį atlikęs Antoninas Panenka parodė pasauliui naują baudinio atlikimo techniką, iki šiol žinomą tiesiog kaip „Panenka“ (You can put a link here to my 1st article). Įdomu, kad Vokietijos rinktinė iki šiol Europos ar pasaulio čempionatuose baudinių serijoje yra dalyvavusi 7 kartus ir pralaimėjusi tik šį, patį pirmą kartą.

1. 2000 m. finalas Nyderlanduose: Prancūzija – Italija 2:1, po auksinio įvarčio pratęsime

Tai turbūt buvo ne tik geriausias visų laikų finalas, bet ir geriausias visų laikų turnyras. Pavyzdžiui A grupėje kovėsi vokiečiai, anglai, portugalai ir rumunai, o į kitą etapą žengė Portugalija ir… Rumunija, lemiamame grupės mače po 11 m. baudos smūgio 89-ąją min. nuskriaudusi Angliją.

Kitoje grupėje matėme Jugoslavijos ir Slovėnijos trilerį 3:3, įspūdingą ispanų pergalę 4:3 po įvarčio 90+3 min. prieš tuos pačius jugoslavus, olandų pergalę 3:2 grupėje prieš prancūzus.

Ketvirtfinalyje Nyderlandai net 6:1 sudaužė Jugoslaviją, bet pusfinalyje krito po badinių serijos prieš Italiją. Prancūzų gretose Zinedine`as Zidane`as pusfinalyje įmušė auksinį įvartį į Portugalijos vartus, o įspūdingame finale drama buvo kvapą gniaužianti.

Italijos rinktinės atsarginiai žaidėjai, susikabinę per pečius jau beveik šventė čempionų titulą, kai 90+4 min. Sylvainas Wiltordas išlygino rezultatą. Prieš pat pirmo pratęsimo kėlinuko pabaigą galutinai Italijos širdis sudaužė auksinis Davido Trezeguet įvartis. Tai buvo neabejotinai įspūdingiausias finalas Europos čempionatų istorijoje.