Europos futbolo čempionato finalo namai – legendinis „Wembley“ stadionas

Legendinis futbolininkas Pele kartą apie Londone stūksantį „Wembley“ stadioną yra pasakęs: „Wembley“ yra futbolo katedra. Tai futbolo sostinė ir futbolo širdis.“ Daugeliui tai turbūt žinomiausias stadionas pasaulyje, su kuriuo pavadinimo žinomumu gali pasilyginti nebent Rio esanti „Maracana“. Bet būtent brazilo Pele pagyros „Wembley“ puikiai atspindi, kokią vietą futbolo istorijoje užima svarbiausias Anglijos stadionas. Tiesa, stadiono istoriją galima skelbti į dvi dalis – iki 2000-ųjų, kai buvo uždarytas senasis stadionas, ir po 2003-ųjų, kai duris atvėrė naujasis.

Senasis „Wembley“ – trumpai

Kadangi Europos futbolo čempionatas vyksta jau XXI a., apie senąjį stadioną daug nekalbėsime. Įdomu tai, kad „Wembley“ pastatytas 1923 m. ir pirminis jo tikslas buvo 1924–1925 m. vykusios Britanijos imperijos parodos namai, stadionas ir vadinosi atitinkamai – „Imperijos stadionas“. Po parodos, kuri buvo nuostolinga, statinį planuota nugriauti.

Parodai pasibaigus versliam Arthurui Elvinui pavyko stadioną išsaugoti ir nuo tada jis tapo didžiausia Anglijos futbolo šventove, kurioje nuo pat 1923 m. žaisti visi FA taurės mačai, čia svarbiausias rungtynes žaidė Anglijos futbolo rinktinė, „Wembley“ buvo pagrindinis 1966 m. pasaulio čempionato stadionas, kuriame vienintelį kartą pasaulio futbolo karūną užsidėjo Anglija, čia vyko penki Europos taurės finalai, 1996 m. Europos čempionato finalas, daugybė muzikos koncertų ir t.t.

„Wembley“ uždarytas 2000 metų lapkritį, nugriautas per trejus metus ir jo vietoje pastačius naują, dabartinį stadioną. Naujieji Anglijos futbolo namai atidaryti 2007 m., jų oficiali talpa – 90 tūkst. žiūrovų. Tai antras didžiausias Europos stadionas po Barselonoje esančio „Camp Nou“.

Senasis „Wembley“ turėjo du svarbius simbolius. Jo išorėje stovėjo balti bokštai, vadinti „Bokštais dvyniais“, o viduje buvo garsieji 39 laipteliai. Tiek laiptelių žaidėjams reikėdavo užlipti iki „Karališkosios ložės“, kurioje būdavo įteikiamas iškovotas trofėjus.

Didžiausi ir svarbiausi mačai naujajame „Wembley“

Šių metų futbolo čempionatas bus pirmasis didysis rinktinių futbolo turnyras „Wembley“ stadione, mat nuo 1996 m. Europos pirmenybių Anglija jokio rinktinių turnyro nėra organizavusi.

Per Europos čempionatą čia buvo sužaistos trejos D grupės rungtynės, kuriose žaidė Anglija. Pirmajame mače anglai čia 1:0 įveikė Kroatiją, antrajame 0:0 sužaidė su Škotija, o trečiajame – 1:0 įveikė Čekiją.

Jau dabar galime neabejoti, kad į „Wembley“ istoriją įeis aštuntfinalio rungtynės, kuriose Anglija po atkaklios ir gražios kovos 2:0 nugalėjo savo kone didžiausią varžovę Vokietiją.

Reheemo Sterlingo ir Harry Kane`o įvarčiai leido anglams įveikti Vokietiją pasaulio arba Europos čempionatų atkrintamosiose varžybose pirmą kartą nuo 1966 m. pasaulio čempionato finalo. Tokios svarbos pergalė tikrai įeis į Anglijos futbolo istoriją.

„Euro 2020“ turnyre čia vyks ir abu pusfinaliai bei finalas, tad yra didelis šansas, kad legendinių rungtynių šiame stadione Anglijos rinktinės sužais ir daugiau. Liepos 6 d. čia ginklus surems Ispanija ir Italija, o liepos 7-ąją Danija mes iššūkį Anglijai. Finalas – liepos 11-ąją.

Čempionų lyga

„Wembley“ yra vykę dveji Čempionų lygos finalai – 2011 ir 2013 metais, kuriuose triumfavo „Barcelona“ ir „Bayern“.

2011 m. buvo „Barcelona“ klubo, treniruojamo Josepo Guradiolos, galybės viršūnė su Xavi, Andreso Iniestos bei Sergio Busquetso saugų trio aikštės viduryje, gynybos generolu ir klubo legenda Carlesu Puyoliu bei, žinoma, Lioneliu Messi.

Argentinietis tame Čempionų lygos sezone pelnė net 12 įvarčių, o „Barca“ pekeliui į finalą Londone pusfinalyje įveikė ne ką kitą, o Jose Mourinho treniruojamą Madrido „Real“. Tai buvo antrasis katalonų pasiektas finalas per trejus metus.

„Manchester United“ tai buvo jau trečiasis finalas per 4 metus ir antrasis bandymas finale įveikti „Barcą“ – 2009 m. Romoje irgi triumfavo J. Guardiolos komanda.

Vis dėlto rungtynės parodė, kad „Man Utd“ daug šansų neturėjo. Nuo pat mačo pradžios katalonai dominavo aikštėje, visas 90 minučių išlaikydami net 68 proc. kamuolio kontrolę. „Barca“ į vartus smūgiavo net 22 kartus ir tai buvo labai geras vakaras vartininkui Edwinui van der Sarui, ne kartą gelbėjusiam savo komandą. Legendiniam olandui tai buvo paskutinės rungtynės karjeroje. Nors po pirmojo kėlinio rezultatas ir buvo lygus po Pedro ir Wayne`o Rooney įvarčių, iniciatyva buvo aiškiai katalonų rankose ir kojose.

L. Messi pasižymėjo jau 9-ąją antrojo kėlinio minutę, po 15 minučių įmušė ir Davidas Villa, progų buvo dar daugiau, o „Man Utd“ tiesiog negalėjo atsilaikyti prieš to meto „Barceloną“. Po rungtynių seras Alexas Fergusonas pasakė, kad to vakaro „Barcelona“ buvo geriausia komanda, prieš kokią jam yra tekę žaisti.

Labai gražų gestu įteikiant Čempionų lygos taurę pasižymėjo C. Puyolis. Komandos kapitonas turi teisę pirmas paimti trofėjų į rankas, tačiau kapitono raištį prieš pat ceremoniją gynėjas perdavė Ericui Abidaliui. Prancūzui vos prieš pora mėnesių buvo išoperuotas vėžinys auglys kepenyse.

Po dvejų metų Čempionų lygos finalas dar kartą sugrįžo į „Wembley“ ir tai buvo pirmasis ir kol kas vienintelis istorijoje vokiškas finalas tarp Miuncheno „Bayern“ ir Dortmundo „Borussia“.

Abiejų komandų kelias į finalą buvo itin įdomus. Aštuntfinalyje tik dėl įvarčių išvyko taisyklės „Bayern“ įveikė „Arsenal“, bet vėliau bendru rezultatu 4:0 sutriuškino „Juventus“, o „Barcelona“ nušlavė net 7:0. Dortmundo ekipa, tuomet treniruota Jurgeno Kloppo, jau ketvirtfinalyje tik per stebuklą paskutinėmis antro mačo akimirkomis peržengė „Malaga“ barjerą, o pusfinalio antrajame mače atsilaikė prieš Madrido „Real“, kai Robertas Lewandowskis pirmajame mače įmušė pokerį ir „Borussia“ laimėjo 4:1.

Tai buvo metai, kai J. Kloppo vadovaujama „Borussia“ buvo kur kas didesnė jėga Vokietijoje, prieš aprašomą sezoną dukart iš eilės laimėjusi Bundeslygą ir patekusi į pirmą Čempiono lygos finalą nuo triumfo 1997 m.

„Bayern“ finansiniai raumenys niekam nekėlė abejonių, tačiau bavarai prieš pat finalą dar ir oficialiai pranešė, kad po sezono pas juos už 35 mln. eurų persikels viena didžiausių to metu „Borussia“ žvaigždžių – Mario Gotze. Tokia naujiena sukėlė daug pykčio ir dar labiau paaštrino komandų santykius ir įtampą prieš finalą. Tiesa, pats M. Goetze negalėjo žaisti finale dėl traumos.

Rungtynes geriau pradėjo „Borussia“, atlikusi net penkis smūgius į „Bayern“ vartų plotą per pirmas 35 minutes. Tiesa, tik vienas iš tų smūgių, Jakubo Blaszczykowskio, buvo tikrai pavojingas. Bavarai pirmajame kėlinyje sukūrė dvi labai pavojingas progas po kampinių, tad pirmauti po 45 minučių galėjo bet kuri komanda.

„Bayern“ išsiveržė į priekį sužaidus valandą, kai kamuolį į vartus iš artimos distancijos nukreipė Mario Mandžukičius, tačiau jau po 8 minučių po pražangos baudos aikštelėje buvo skirtas baudinys, kurį realizavo Ilkay`us Gundoganas. Tačiau antrajame kėlinyje iš esmės dominavo bavarai.

Nevenas Subotičius vieną kamuolį numušė nuo vartų linijos, vėliau sunkioje situacijoje sugebėjo sutrukdyti Thomasui Mulleriui ir Arjenui Robbenui įmušti į tuščius vartus, tačiau būtent olandas pačioje pagrindinio laiko pabaigoje, 89 min., pelnė pergalingą įvartį. „Bayern“ tą sezoną laimėjo visus tris svarbiausius turnyrus, nutraukė „Borussia“ dominavimą Bundeslygoje ir nuo tada laimėjo visus lygos titulus iš eilės.

Tarptautinis rinktinių futbolas

Anglija – Kroatija 2:3, 2007 m. lapkričio 21 d.

Tai buvo vos šeštas istorijoje Anglijos rinktinės mačas naujajame „Wembley stadione. Steve`o McClareno komanda su Stevenu Gerrardu, Rio Ferdinandu, Franku Lampardu, Johnu Terry, Jermainu Defoe, Peteriu Crouchu, Davidu Beckhamu, Michaelu Owenu ir kitais stipriai strigo atrankoje į 2008 m. Europos čempionatą.

Lygiosios su Makedonija namuose, pralaimėjimas Rusijai ir Kroatijai išvykose netenkino nieko, tačiau prieš lemiamas rungtynes su kroatais namuose visos kortos buvo būtent anglų rankose. Viskas, ko reikėjo „Trims liūtams“ – nepralaimėti mačo.

Anglijoje tuo metu žaidęs Niko Kranjčaras pelnė įvartį 8-ąją minutę, o Ivica Oličius pasižymėjo jau 14-ąją minutę ir „Wembley“ stadione susirinkę žiūrovai negalėjo patikėti savo akimis.

S. McLarenas atliko keitimų, ir antrajame kėlinyje anglai atsigavo po F. Lampardo realizuoto baudinio bei Peterio Croucho išlyginamojo įvarčio 65-ąją minutę. Tačiau anglai pamiršo, kad jiems pakanka lygiųjų ir žaidė dėl pergalės, spaudė varžovus, o už tai buvo nubausti. Mladenas Petričius 77-ąją minutę pelnė pergalingą įvartį ir Anglija liko be bilieto į 2008 metų Europos čempionatą.

Anglija – Kroatija 5:1, 2009 m. rugsėjo 7 d.

Anglai atkeršijo savo skriaudikams jau po dvejų metų, kai likimas vėl suvedė komandas į vieną grupę – šį kartą tai buvo atranka į 2010 m. pasaulio čempionatą.

Kroatijoje anglai sutriuškino savo varžovus 4:1, o namuose atsirevanšavo už neseniai patirtą gėdą laimėdami net 5:1.

Visas rungtynes dominavusių „Trijų liūtų“ gretose pasižymėjo bene garsiausi tos rinkinės liūtai – po dukart įmušė F. Lampardas ir S. Gerrardas, kartą pasižymėjo W. Rooney.

Ne būtent šis pralaimėjimas užkirto kelią į pasaulio čempionatą kroatams, tačiau du pragaištingi pasirodymai prieš anglus tikrai nepasitarnavo, juolab, kad grupėje Kroatija tik tašku atsiliko nuo Ukrainos.

Anglija – Lietuva 2:0, 2017 m. kovo 26 d.

Anglijai tai nebuvo kažkuo išskirtinės rungtynės ir rezultatas, tačiau išskirtinė diena buvo nemažai Lietuvos rinktinės žaidėjų, pirmą kartą gyvenime žaidusių „Wembley“.

Pirmą kartą lietuviai čia apsilankė 2015-aisiais, kai pralaimėjo 0:4, tad antrą kartą galime laikyti labiau pavykusiu. Juo labiau, nes Vykintas Slivka prieš pat pirmojo kėlinio pabaigą vos neišlygino rezultato.

Įvarčius anglams pelnė Jermaine`as Defoe (22 min.) ir Jamie Vardy (66 min.), o Lietuvos rinktinės žaidėjai gavo neabejotiną svajonių dieną ir galimybę žaisti rungtynes legendiniame stadione, kai jų žaidimą stebėjo 78 tūkst. sirgalių.

Tai buvo pirmasis anglų trenerio Garetho Southgate`o mačas būnant rinktinės treneriu „Wembley“ stadione, J. Defoe sugrįžimas į rinktinę po 4 metų pertraukos, o prieš mačą lietuviai išvydo ir išskirtinę pagerbimo ceremoniją penkerių metų berniukui Bradley Lowery. Vaikas tuo metu virpino britų širdis dėl to, kad buvo didžiulis futbolo ir gimtojo „Sunderland“ klubo sirgalius, tačiau sirgo nepagydoma liga. Būtent jis, tvirtai suėmęs J. Defoe ranką, vedė Anglijos rinktinė į rungtynes. Mirė Bradley tų pačių metų liepą.

Anglija – Juodkalnija 7:0, 2019 m. lapkričio 14 d.

Būtent šis mačas užtikrino Anglijos rinktinei bilietą į „Euro 2020“ turnyrą, maža to – tai buvo 1000-osios Anglijos rinktinės rungtynės istorijoje. Prieš mačą buvo surengta garbingo jubiliejaus pagerbimo ceremonija, stadione sėdėjo ne vienas 1966 m. pasaulio čempionas.

Anglai dar pirmajame kėlinyje pelnė penkis įvarčius, o tris iš jų įmušė Harry Kane`as, pasižymėjęs 18, 24 ir 37 minutėmis. Po kartą įmušė Alexas Oxlade`as-Chamberlainas, Marcusas Rashfordas ir Tammy Abrahamas, o rinktinėje debiutavo Jamesas Maddisonas. Šeštąjį įvartį svečiai į savo vartus nukreipė patys.

Ši pergalė buvo labai saldi ir dėl to, kad pirmose tarpusavio rungtynėse kovo mėnesį Juodkalnijos sostinėje Podgoricoje vietos sirgaliai anglų atžvilgiu pasiuntė ne vieną rasistinį įžeidimą, kilo nemenkas skandalas. Juodkalnijos federacija atsipirko menka bauda – kitą atrankos mačą su Kosovu namie žaidė be sirgalių.

Vis dėlto už visus įžeidimus per dvejas rungtynes Anglija juodkalniečiams iš viso įmušė net 12 įvarčių. Pergalė 7:0 iki šiol G. Southgate`ui yra didžiausia vadovaujant Anglijos rinktinei.

Įdomūs faktai apie „Wembley“:

– Priešingai nei daugelis galvoja, „Wembley“ neturi nuimamo stogo, futbolo aikštės visada yra po atvirtu dangumi. Tribūnas dengia stogas, kuris gali būti patrauktas rytų ir vakarų pusėje, kad stadione būtų daugiau šviesos, geriau augtų žolė.

– Rekordinis žiūrovų skaičius futbole – 89 874 žmonės per FA taurės Finalą tarp „Cardiff City“ ir „Portsmouth“ ekipų 2008 m.

– Rekordinis žiūrovų skaičius koncerte – 98 tūkst. per Adele koncertą 2017 m. birželį.

– Nuo 2016 iki 2019 m. čia savo namų rungtynes žaidė Londono „Tottenham Hotspur“ ekipa, kai jų senasis stadionas buvo griaunamas ir statomas naujas.

– Daugiausia įvarčių naujajame „Wembley“ yra pelnęs buvęs „Chelsea“ puolėjas Didier Drogba – 8.

– Be futbolo varžybų stadione vyksta regbio taurės finalai, ne kartą žaistas amerikietiškasis futbolas, čia surengtos kelios išskirtinio dėmesio sulaukusios bokso dvikovos. 2017 m. balandį Anthony Joshua dvikovą su Vladimiru Klyčko stebėjo beveik 90 tūkst. žmonių. Tai didžiausias skaičius žiūrovų bokso dvikovoje istorijoje.

– „Wembley“ simbolis – balta arka, ji yra ne dėl grožio, o laiko apie 75 proc. viso stogo svorio. Jos aukštis siekia 134 metrus, o diametras – 7 metrai. Ji tokia didelė, kad po ja galėtų sutilpti žymioji Londono Akis.

– Vietoje stadiono galėjo stovėti Eifelio bokštas. Visiškai rimtai – geležinkelių magnatas Edwardas Watkinas norėjo perspjauti Paryžių ir 1891 m. pradėjo labai į Eifelį panašaus bokšto statybas. Jis turėjo siekti 358 metrų aukštį ir būti apie 30 m aukštesnis už prancūzų pasididžiavimą. Pavyko pabaigti tik pirmą aukštą, vėliau paaiškėjo, kad pamatai yra netvirti ir grimzta, pats E. Watkinsas mirė 1901, o iki 1907 m. bokštas buvo nugriautas. 2003 m. pradėjus naujojo „Wembley“ statybas iš po žemių buvo iškastos ir Watkinso bokšto liekanos.